fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar


Report Březen

Report Březen

  • Radka Bedečová
  • 2.4.2019

Začátek měsíce odstartovaly školní děti (a s nimi i někteří mladší sourozenci ze školky) jarními prázdninami. My ve školce jsme si užívali masopustní rejdění. Nejprve jsme si povídali o této tradici, jak a proč vznikla, naučili jsme se písničku s tanečkem, ukázali tradiční masky a v úterý vypukl masopustní karneval. Někteří se do tradičních masek trefili více, někteří méně, alespoň bude do budoucna na čem pracovat. Musím říct, že některé doma vyráběné masky opravdu neměly chybu a velmi oceňuji kreativitu Vás rodičů a to, že si uděláte čas i na tyhle naše "výmysly" :-). Hlavně to pozitivně kvitovaly Vaše děti, když se nám chlubily, co maminka a tatínek vyráběli a jak jste šikovní :-).

V dalším týdnu se děti s Ráďou učily o barvách duhy, o tom, kde se duha bere, kde začíná (jestli vůbec začíná) a kde končí (jestli vůbec končí). Společně jsme míchali barvy, batikovali látky a vyrobili si do třídy krásnou duhu. V knihách jsme hledali různé počasí a naučili jsme se určovat, jak je venku. Každé ráno nám někdo hlásí, jestli je polojasno, oblačno, zda fučí vítr nebo padají trakaře. Děti s Ráďou cvičí jógu, přičemž si pořád stěžují, že mají nějaké dlouhé nohy nebo co, že nedosáhnou na zem (kdepak, zkrácení jsou :-)). Učíme se s dětmi jak správně stát a sedět, opravujeme držení těla. Při pohybových chvilkách trénujeme správný (špetkový) úchop za pomocí korálků, cvičíme na zdravou plosku nohy. Také trénujeme děti relaxovat a všímáme si, komu dělá problém zklidnit tělo i hlavu, kdo se naopak umí uvolnit a užít si chvíli klidu a třeba si i popřemýšlet. Myslím, že i v tom se děti pomalu zlepšují a už i chroničtí rušiči jsou schopní chvilku v klidu vydržet a nezkoušet trpělivost ostatních (a naši) :-). 

Následoval očekávaný barevný týden, který ukázal i zapomenuté poklady z šatníků :-). V pondělí byl duhový den, to jsme si ještě zopakovali poznatky z předešlého týdne. Následoval den v zelené, kdy jsme si vyráběli fotbalisty i s hřištěm za zpěvu "Zelená je tráva, fotbal to je hra". Ve středu jsme se oblékli do žluté a povídali jsme si o včelkách a medu a o tom, že žlutý hmyz často značí nebezpečí. Následně jsme si obtiskli ručkama včelky a vyrobili plástev. Zazpívali jsme si písničku Včelička a vyjmenovali, co všechno žlutého v tom světě máme. Ve čtvrtek jsme si všichni natáhli každou ponožku jinou a oblékli do červené. Jaké bylo Rádino překvapení, když vlítla celá modrá do dveří a chlubila se, jakou sebrala svému nastávajícímu skvělou modrou košili. Ten výraz, když viděla všechny v červeném, bych Vám přála zprostředkovat. Inu, to víte, svatební horečka vrcholí, šaty už čekají, hosté sezvaní, dorty objednané, tak už ani neví, jaký je den :-). Na tomto místě bych Vás ráda jménem mým i Rádi poprosila, zda byste si mohli v pátek 10.5. vyzvednout děti po o, abychom se mohli jít dojmout na tuto událost :-). Děkujeme předem.

Poslední březnový týden byl věnovaný jarním květinám. Sněženky, bledule, tulipány, krokusy, podběly.... Vyrobili jsme si sněženky a denně Ráďa (to je větší zahradnice než já) dětem ukazovali obrázky kytek a četla jim o nich a ukazovala rozdíly. Výsledek byl, že všechno bílé je sněženka a zbytek tulipán... Největším botanikem se ukázal být velký Matyášek, který ve čtvrtek už rozeznal všechnu květenu. Naučili jsme se zpívat další "svěrákovinu" Jaro dělá pokusy, kde se na konci všichni radujou, takže písničku, která normálně trvá tři minuty, jsme zpívali celé dopoledne (Zdendové se radujou, Amálky se radujou, Aďasové se radujou, Ráďové se radujou....až jsme vyjmenovali všechny děti, dospělé, zvířata i předměty denní potřeby :-)). 

Poslední dubnový den jsme se s některými z Vás potkali na karnevalu. Moc děkujeme za účast (i když jsme s Ráďou čekaly, že školkových dětí tam bude více) a skvělé kostýmy, které jste svým dětem (a někteří i sobě) připravili. Myslím, že si to děti užily, zatancovaly, zablbly a snad Vám pak večer pěkně unavené a vydováděné usnuly :-).

S teplejším počasím už chodíme s dětmi ven na delší dobu, rády bychom Vás poprosily, abyste s oblečením a botami reagovali na aktuální počasí. Děti většinu času venku běhají a některým je pak horko. Víme, že ráno bývá i teď zima a když jdeme ven, otepluje se, a tak i my samy kolikrát nevíme co na sebe. Můžete nechat ve skříňce více variant a my pak dětem dáme oblečení podle aktuální teploty.

Na závěr Vás ještě seznámím neoficiálně s drobnou personální změnou, neboť nám do kolektivu přibyla  Verča, která nám bude do června pomáhat u činností, a to jeden týden v dopoledních hodinách a další týden zde bude odpoledne. Více informací Vám ještě napíše Ráďa

Přeji Vám krásné, klidné dny

Háňa